TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerİİT ÜYE YÜKSEK ÖĞRENİM FORUMU (3)

İİT GENEL SEKRETERİ PROF. DR. İHSANOĞLU: "BİRÇOK İNSAN KKTC'Yİ BİLMİYOR... FORUM ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

 

Girne, 28 Kasım 11 (T.A.K.): İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Kıbrıs Türk halkının haksız izolasyonlardan kurtulması için Teşkilat'ın her zaman KKTC'nin arkasında duracağını ve desteğini sürdüreceğini vurguladı.

İhsanoğlu, Kıbrıs Türk toplumunun dünyadaki diğer toplumlar gibi muamele görmesine yardımcı olmanın,  İİT'nin temel duruşlarından biri olduğunu söyledi.

FORUM TANITIM İÇİN FIRSAT

İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye Ülkelerde Yüksek Öğretim Hizmetleri" konulu forum ve serginin açılışında yaptığı konuşmada, birçok insanın KKTC'yi bilmediğini belirterek, bu forumun tanıtım için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Ev sahipliği için KKTC yetkililerine ve etkinliğin koordinasyonu için İslam Kalkınma Bankası, ISESCO ve diğer kuruluşlara teşekkür eden Genel Sekreter İhsanoğlu, forumun yüksek öğrenim hizmetleri konusunda faaliyet gösteren aktörleri bir araya getirdiğini, yüksek öğrenim hizmetlerinin daha profesyonel gerçekleştirilmesine yardımcı olacağını, farklı alanlarda işbirliği ve ortaklık fırsatları sağlayacağını ifade etti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, "KKTC, birçok öğrencinin en popüler eğitim yerlerinden biri" diyerek,  forum sayesinde birçok etkinlik ve faaliyeti görme şansları olacağını kaydetti; "birinci sınıf hizmet sunan" Milli Eğitim Bakanlığı'nı tebrik etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın işbirliğine önem verdiğini, teknoloji ve bilimin geliştirilmesi, araştırma ve işbirliğini teşvikin de öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan İhsanoğlu, yüksek öğrenimin İslam toplulukları için de çok önem taşıdığını söyledi.

İhsanoğlu, araştırma ve inovasyonun uluslararası alanda yer almak için önemine işaret ederek, Malezya'da düzenlenen 10. İslam Konferansı'nda 10 yıllık eylem planı yapıldığını, bunun İslam ülkelerinin uluslararası alanda yer alması için önemli olduğunu vurguladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, yüksek öğrenim stratejilerinin bu hedeflerle bağlantılı olmasının önem taşıdığını ifade ederek, sosyal ve ekonomik faydaların bilgi, araştırma ve inovasyon kültürünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını, bu hedefe de yaklaşıldığını kaydetti.

BİLİME AYRILAN PAY ARTTI... YÜKSEK ÖĞRENİM KALİTESİ BATI'NIN GERİSİNDE

İİT üyesi ülkelerin gayrı safi milli hasıladan bilime ayırdıkları payın yüzde 0.2'den yüzde 0.42'ye yükseldiğini, bilim adamlarının araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan payın da yükseldiğini belirten İhsanoğlu, önlerinde çok büyük görev ve işler bulunduğunu, bunların göz ardı edilmemesi gerektiğini, İslam ülkelerindeki yüksek öğrenim kalitesinin halen Batılı ülkelerin biraz gerisinde kaldığını söyledi.

MÜFREDATLARDA REFORM GEREKİR

İhsanoğlu, bütün üye ülkelerde eğitim müfredatlarında bir reform gerektiğini belirterek, Riyad'da düzenlenen yüksek öğretim bakanları konferansında Girit performans göstergelerinin kabul edildiğini, bunun üye ülkelerdeki üniversitelerin mükemmeliyeti için bazı düzenlemeler içerdiğini anlattı.

"Yükseköğretimin teşvik edilmesi, kalite için tüm alanlarda işbirliği gerektirmektedir. Sadece kamu artan talebi karşılayamaz" diyen İhsanoğlu, İslam dünyasında talebin arttığını söyledi. Eğitim ve kapasite geliştirmeye ihtiyaç olduğunu, piyasaya dayalı amaçların topluma yönelik perspektifler arasında bir denge sağlayacağını belirten İhsanoğlu, bu yönde hükümetler arasında işbirliği yapılabileceğini dile getirdi.

KALİTE GÜVENCE AJANSI

İİT idaresi ve kurumlarının, yüksek öğretim kuruluşlarının daha da gelişmesi için bazı pratik adımlar attığını ifade eden Ekmeleddin İhsanoğlu, bu adımlar ve sağladıkları burslarla ilgili bilgiler verdi.
İhsanoğlu, sekreteryası Kuala Lampur'da yer alan Kalite Güvence Ajansı'nın da kurulduğunu belirtti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, forumdan çıkacak her türlü öneriye açık olduklarını vurgulayarak, konuşmasını özetle, "Şu konuda güvence vermek isterim. İİT her zaman KKTC'nin arkasında duracak, her zaman desteğini vermeye devam edecek. KKTC'nin haksız izolasyon politikasından kurtulması için elinden geleni yapacaktır. Temel duruşlarından biri ve buradaki toplumun bu mücadelesine yardımcı olmak olacaktır. Dünyadaki diğer ülkelerdeki toplumlar gibi muamele görmesine yardımcı olmak olacaktır" diyerek tamamladı.

(GÜL-UĞ/GÜR)
 
  TKA 2008