TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerEROĞLU, AVRASYA YILDIZI YARI FİNALİSTLERİNİ KABUL ETTİ

6 ÜLKENİN TEMSİL EDİLDİĞİ YARIŞMANIN YARI FİNALİ CUMARTESİ YDÜ’DE YAPILACAK, BRT’DEN DE CANLI YAYIMLANACAK

CUMHURBAŞKANI EROĞLU, YARIŞMACILARA BAŞARI DİLEDİ VE İZLEYİP SMS’LE PUAN VERECEĞİNİ SÖYLEDİ

Lefkoşa, 14 Aralık 11 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumartesi günü KKTC’de yapılacak “1. Avrasya Yıldızı Şarkı Yarışması”nın yarı finaline katılacak yarışmacıları kabul ederek organizasyonla ilgili bilgi aldı. Eroğlu, bu tür etkinliklerin ülkelerarası sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmede ve tanınmada önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 14.30’daki görüşmede, yarışmada KKTC’yi temsil eden sanatçı Soyhan Bilgeer ile BRTK Bayrak Aile Kanalı Sorumlusu Raif Hızal, Cumhurbaşkanı’na yarışma ve organizasyonla ilgili bilgi verdi.

Bilgeer, 6 ülkenin katıldığı yarışmanın üçüncü ayağının Cumartesi günü YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde yer alacağını belirterek, yarışmacıların hem kendi dillerinde hem de Türkçe şarkılar seslendireceğini ifade etti.

Bilgeer, konuk yarışmacılarla birlikte ülkenin birçok turistik ve tarihi mekanını gezdiklerini ve bir haftalık sürede onlara KKTC’yi tanıttıklarını söyledi.

Bayrak Aile Kanalı Sorumlusu Raif Hızal da, 4 Ekim’de başlayan yarışmada KKTC, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan yarışmacılar yer aldığını kaydederek, yarışmanın üçüncü ayağının Cumartesi akşamı 19.30’da YDÜ’de yer alacağını ve BRT Aile Kanalı’ndan canlı yayımlanacağını kaydetti.

Jüride Türkiyeli pop müzik sanatçı Burak Kut yanında Kıbrıslı Türk sanatçı Petek Cankoy ve Bayrak FM sorumlusu Mustafa Öncü’nün yer aldığını belirten Hızal, Avrasya Yıldızı yayınlarının hafta içi 22.30’da Bayrak Aile kanalından da izlenebildiğini; yarışmanın da 6 ülkede yayımlanacağını bildirdi.

Hızal, ilgili ülkenin jürisinin o ülkenin yarışmacısına puan veremediği yarışmanın finalinin ise 14 Ocak’ta İstanbul’da yapılacağını söyledi. Hızal, yarışmada izleyicilerin de SMS’le puan verebileceğini bildirdi.

EROĞLU: “DEMEK Kİ ALLAH VERGİSİ SESLERİ VAR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, yarışmacı gençleri televizyonlarda ve yarışmalarda daha sonra da izleyeceklerine inandığını belirterek, “Hepsi birer yıldız. Bu noktaya kadar gelmek büyük başarı. Demek ki Allah vergisi bir sesleri vardır. Aldıkları eğitimle de bu sesle, bu ülkelerde ön planda tanınan isimler, sesler olacaktır” dedi.

Eroğlu, gençlerin seslerini duyurmaya çalışmasının ve SMS’le de oy verilecek olmasının güzel bir olay olduğunu belirterek, devletlerin birbirini tanımasını sağlayan yarışmayı düzenleyenleri kutladı ve yarışmacı gençlere başarı diledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yarışmayı kendisinin de izleyerek SMS’le not vereceğini söyledi.

(GÜL/SEL)

 

 
  TKA 2008