TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKİEV'DE GENÇLİK MÜSLÜMAN - MUSEVİ DİYALOGU KONFERANSI
KİEV, 11.07.2011 (QHA) – Kiev’de Müslümanlar ile Museviler arasında diyalogun geliştirilmesi amacıyla uluslararası gençlik konferansı yapılıyor.

Konferansı İnsan Hakları, Ayrılıkçılığı ve Zenofobiyi Önleme Kurumu (IHRPEX) ve Ukrayna Museviler Komitesi birlikte organize ediyor. Konferansa “Müslümanlar ve Museviler Konferansı” teşkilatı Genel Sekreteri İlya Sihrovskiy, Müslüman-Musevi ilişkiler programları müdürü Walter Ruby, Kiev ve Ukrayna Hahamı Yakov Dov Bleich, İslam Bilimleri Merkezi Müdürü Ayder Bulatov, Ukryna Bağımsız Müslüman Cemiyetleri Dini İdaresi Müftüsü Abdurahman Hamidulin katılıyor. Konferansa Müslüman ve Musevi halklarının bir arada barış içinde yaşama yollarının aranması amacıyla 16 ülkeden gençler katıldı.

Konferansın açılışında Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Asya ülkeleri temsilcilerinin bulunduğu ve dünya problemlerine çözüm arama konusunda faaliyet gösteren Trilateral Commission teşkilatı üyesi, ABD’nin 42. Cumhurbaşkanı Bill Clinton’un mektubu okundu. Clinton, konferansa destek verdiğini belirterek konferans katılımcılarına barış ve uyum için sıkı ilişkiler kurmayı diledi. 

IHRPEX Başkanı Aleksandr Feldman, “Dini diyalog gerekli ve özellikle gençlerin bu konuda uzlaşma araması açısından çok önemlidir. Ukrayna’da antisimitizm eski bir olay. Ancak İslamofobi, son zamanda sıkça rastladığımız yeni bir olaydır. Bu iki olayın adları farklı olsa da onları meydana getiren sebep aynı. Onların ikisi de nefretten kaynaklanıyor. Bu nefreti bugün yenmeliyiz ki yarın elimize silah almak zorunda kalmayalım” dedi.

Konferans, 12 Temmuza kadar devam edecek.

İlyas Ali
 
  TKA 2008