TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerMALEZYA, UKRAYNA'NIN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NDA GÖZLEMCİ ÜLKE OLMASINI DESTEKLEYECEK
KİEV, 13.07.2011 (QHA) – Malezya’nın Kiev Büyükelçisi Chuah Teong Ban, Ukrayna’nın İslam İşbirliği Teşkilatına gözlemci üye olarak katılma başvurusu yapması halinde Malezya’nın destek vereceğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Malezya’nın Kiev Büyükelçisi Chuah Teong Ban arasında Kiev’de görüşme gerçekleştirildi.

KTMM’nin verdiği bilgiye göre Chuah Teong Ban, geçtiğimiz günlerde Kırım’a yaptığı ziyaret sırasında Kırımoğlu ile görüşme imkanı bulamadığından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Chuah Teong Ban, Kırım ziyareti sırasında Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev ile görüştüğünü söyledi. Chuah Teong Ban, Kırımoğlu’na kendisini Kırım’ın en önemli müftüsü olarak tanıtan Rıdvan Veliyev’in kendisine görüşme talebiyle başvurduğunu söyleyerek Kırımoğlu’ndan Veliyev’in kim olduğunu anlatmasını istedi. Kırımoğlu, Kırım’da bulunan Müslüman cemiyetlerinin durumu ile ilgili bilgi verdi.

Görüşmede Ukrayna’nın İslam İşbirliği Teşkilatının çalışmalarına gözlemci olarak katılımı konusu ele alındı. Büyükelçi, Ukrayna’nın bu konuda ilgili başvuru yapması gerektiğini, Ukrayna’nın bu konuda başvuru yapması durumunda Malezya’nın İİT’nin üyesi olarak bu başvuruyu destekleyeceğini söyledi.

Görüşmede ayrıca Malezya’da her yıl yapılan helal ürünler fuarına Kırım Tatar işadamlarının da katılımı konusu ele alındı.

İlyas Ali
 
  TKA 2008