TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKARAYLAR ÇUFUT KALE'DE KAMP YAPACAK
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 19.07.2011 (QHA) – Dünyada nüfusları giderek azalan Musevi Türk topluluğu olan Karaylar, Bahçesaray’da bulunan Çufut Kale’de çalışma kampı yapacaklar.

Kırım Karaylar Derneği Başkanı Vladimir Örmeli, QHA’ya yaptığı açıklamada, 15. Uluslararası Karaylar Çalışma Kampı 23 Temmuzda başlayacak ve sıcak günlerin bitimine kadar devam edecek. Örmeli, kampın Karaimlerin etnik ve kültürel mirasın korunması, Karayların ana yuvasında Ukrayna’nın değişik bölgelerinde ve yabancı ülkelerde yaşayan Karaimler arasında diyalog kurulması amacıyla yapılacağını kaydetti. Örmeli, kampın eskiden katılımcılarının parasıyla yapıldığını ancak son yıllarda devletin maddi desteğiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Örmeli, “Kamp, esas olarak katılımcılarının Karaimlerin tarihi ile kültürünü öğrenmeleri, Balta Tiymez Karaim Mezarlığında temizlik yapılması, mezarlığının durumunun incelenmesi, su tesislerinin temizliği, Çufut Kale etrafındaki kuyu ve pınarların temizliği amacıyla yapılacak” dedi.

Örmeli, geçmiş yıllarda yapılan bu kamplara Ukrayna, Almanya, Polonya, Kazakistan, Finlandiya’dan gazetecilerin, Rusya ve Türkiye’den yöre bilimcileri ve antropologların katıldığını söyledi.

Kampların hazırlıkları ve çalışmalarına Kiev, Akmescit, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Melitopol, Dnipropetrovsk, Denetsk, Harkov, Kefe (Feodosya), Bahçesaray, Nikolayev, Odessa,  gibi Ukrayna’nın şehirlerinden, Fransa, Rusya, Almanya, İtalya, Belarus, Polonya, Litvanya, Kazakistan ve Çek Cumhuriyeti’nden katılım oldu.

Örmeli, ilk kampın yapıldığı 1997 yılında kampa 30 kişinin katıldığını, son yıllarda bu sayının 150’ye çıktığını dile getirdi.

Örmeli, kamp katılımcılarında ortalama yaşın 28 olduğunu söyledi. Örmeli’nin verdiği bilgiye göre 2008 yılında yapılan kamp kapsamında Karaim dili kurslarının yapıldığını kaydetti. Örmeli, “Kampa yaklaşık 30 çocuk geliyor. Katılımcıların yaşı 1 ila 83 arasında değişiyor. 2008 yılından itibaren Melitopol’de yaşayan S. Yalpaçık’ın başkanlığında Karaim dili kursları yapılıyor” dedi.

Örmeli, kampın en büyük başarısının yeni Karaim ailelerinin kurulması, Aşırın Yol adlı eski su dağıtım sisteminin açılmasına katkı sağlanması, Türkiye ile ortak Balta Tiymez projesinin gerçekleştirilmesi olduğunu vurguladı.

Günümüzde tüm dünyada 2 bin Karaim yaşıyor. Bunların 366’sı Rusya’da, 273’ü Litvanya’da, 80’i Türkiye’de, 45’i Polonya’da yaşıyor. İsrail’de de yaşayan Karaimler mevcut ancak onların net sayısı bilinmiyor.

Ayder Acımambetov - Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008