TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
Haberler



KIRIMOĞLU: ''2012'DE KTMM BAŞKANLIĞINI BIRAKACAĞIM''
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 19.07.2011 (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Zaxid.net’e verdiği demeçte 2012 yılında yapılacak Kırım Tatar Milli Kurultayı toplantısında KTMM başkanlığı görevini bırakacağını söyledi.

Kırımoğlu, Aralık 2009’de yapılan Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda görevini bırakma konusunu gündeme getirmiş, kurultay bunu kabul etmemişti. Kırımoğlu, “Gelecek yıl yapılacak Kırım Tatar Milli Kurultayı toplantısında görevimi bırakacağımı düşünüyorum. Kurultay delegeleri bana sonraki kurultay toplantısında bırakmam için imkan verme sözünü vermişlerdi” dedi.

Kırımoğlu, kendisi gittikten sonra KTMM’nin başına gelecek kişinin kim olduğuna bakmaksızın KTMM’nin şu anda sergilediği politikanın devam edeceğinden emin olduğunu dile getirdi. Kırımoğlu, ayrıldıktan sonra KTMM’nin yanında kalmaya devam edeceğini söyledi. Kırımoğlu, “Ben uzaklaşmayacağım, yakın olacağım. Benim için, yaşadığım sürece KTMM’nin devam etmesi önemli. Liderin gitmesinden sonra düzensizliğin başladığı ve o düzensizlik sonucunda yıllar içinde kurulanların çok hızlı dağıldığı olaylara sık olarak rastlanıyor” dedi.

Kırımoğlu, KTMM başkanlığının miras olarak bırakılmadığını, KTMM başkanının seçildiğini belirterek kendisinin gitmesi halinde yerine geçecek yeni KTMM başkanını Kırım Tatar Milli Kurultayının seçeceğini söyledi. Kırımoğlu, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yerine Refat Çubarov mı gelir, yoksa başkası mı gelir konusunda kararı Kırım Tatar Milli Kurultayı verecek. O zaman (2009 yılında) ben en uygun aday Refat Çubarov’un olduğunu söylemiştim. Belli bir aday üzerinde durmayacağım çünkü bu bir taraftan hoş değil, diğer taraftan KTMM başkanı görevi miras olarak bırakılan bir görev değil, seçimle gelinen bir görevdir” dedi.

Kurultay, 6 Aralık 2009’da yaptığı toplantıda Kırmoğlu’nun görevini bırakma teklifini reddetmişti. Kurultay, Mustafa A.Kırımoğlu’nun Kırım Tatar halkının özyönetim organlarının kurulmasında, Kırım Tatar halkı içinde birliğinin sağlanmasında, şeffaf faaliyet göstermesinden ve tüm Kırım halkı tarafından Kırım Tatar halkının lideri olarak kabul edildiğinden dolayı Mustafa A. Kırımoğlu’nu KTMM başkanı görevinde bırakma kararını almıştı. Bunun yanı sıra alınan kararda Kurultay tüzüğünde KTMM başkanının kendi isteğiyle görevinden alınmasının öngörülmediği belirtildi.

Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008