TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerTÜRKİYE'NİN ODESSA BAŞKONSOLOSU ERGANİ, KTMM BAŞKAN YARDIMCISI ÇUBAROV İLE GÖRÜŞTÜ
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 20.07.2011 (QHA) – Türkiye Cumhuriyetinin Odessa Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırım ziyareti sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi 1.Başkan Yardımcısı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov ile görüştü.

Kırım Tatar Milli Meclisinden yapılan açıklamada, 19 Temmuzda yapılan görüşmede, Türkiye’nin Odessa Başkonsolosluğu görevine yeni başlayan Ergani ile Refat Çubarov’un Kırım Tatar halkının mevcut durumu üzerinde durdukları kaydedildi. Taraflar, Kırım Tatar halkının sosyal gelişimine özel önem vererek bu sorunun çözümünde Ukrayna ile Türkiye arasındaki bağlantıların geliştirmesinin olumlu etki sağlayacağını belirttiler.

Refat Çubarov, Ergani’ye Akmescit’te Büyük Cuma Camii inşaatı hazırlıklarının gidişatı hakkında bilgi verdi.

Ergani, Odessa Başkonsolosu olarak Kırım’ı ilk kez ziyaret ettiğini ve ziyaretten önce toplum ile iktidar arasındaki ilişkileri yansıtan haberleri incelediğini kaydetti. Ergani, “Anladığım kadarıyla son zamanda Kırım’da sosyal ve siyasi süreçler aktif iştirakçileri arasında istikrarlı diyalog kuruldu. Bu, toplumu ilgilendiren sorunların çözüm yollarını arama sürecinin genişletilmesi için zorunlu bir şarttır” dedi.

Çubarov, Kırım Hükümetinin değişik projelere katılımı için yabancı yatırımcıları Kırım’a davet etmesinin Kırım iktidarının Kırım’ın ekonomik gelişimi alanında ettiği beyanları hayata geçirilmesi konusundaki ciddiyetinin gösterdiğini belirtti. Çubarov, Ergani’ye Türkiye’nin değişik bölgeleri ile Kırım’ın değişik bölgeleri arasında doğrudan partnerlik ilişkilerinin kurulmasında katkı sağlanmasını teklif etti.

Görüşmenin sonunda Refat Çubarov, Başkonsolos Ergani’ye Kırım’ın gelişim sorunlarına ve Kırım Tatar halkının sorunlarına gösterdiği ilgiden dolayı şükranlarını bildirdi.

Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008