TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ’IN CENAZE TÖRENİ YAPILDI


BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMI NEDENİYLE İZDİHAM YAŞANDI

DENKTAŞ’IN EŞİ VE OĞLU SERDAR DENKTAŞ TABUTUN ÜZERİNE SARILARAK AĞLADI

DENKTAŞ’IN  NAAŞI  SAAT 13.37’DE, DEFNEDİLECEĞİ CUMHURİYET PARKINA GÖTÜRÜLMEK ÜZERE  YOLA ÇIKTI

Lefkoşa, 17 Ocak 12 (T.A.K): Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın  naşına, cenaze namazı için götürüldüğü Selimiye Camisi ve  namaz sonrası Girne Kapısı’na kadar taşınması sırasında büyük sevgi gösterisinde bulunuldu. Girne Kapısı’ndan Selimiye Camisi’ne kadar olan güzergahı dolduran binlerce vatandaş Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı gözyaşları yanında alkışlarla toprağa verileceği Cumhuriyet Parkı’na uğurladı.

Türkiye’den ve KKTC’den üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleşen cenaze töreninde büyük bir hüzün vardı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki katafalktan alınmasının ardından top arabasıyla Selimiye Cami’sine götürülmek üzere yola çıkıldı.

Havanın soğuk olmasına karşın Girne Kapısı’ndan Selimiye Camii’ne kadar uzanan yol güzergahını dolduran 7’den 70’e binlerce kişi, ellerinde KKTC bayrağı ve Denktaş posterleri ile “Baba Denktaş Rahat Uyu Yattığın Yerde, Çünkü Emanetin Emin Ellerde”, “Baba Türk Denktaş Seni Asla Unutmayacağız Nur Ol”, “Baba Türk Denktaş Mekanın Cennet Olsun”, “BabaTürk Denktaş Yolundan Ayrılmayacağız” yazılı dövizler taşıdı.

Surlariçi’nde kapalı olan tüm dükkanların camlarında Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterlerinin asılı olduğu gözlemlendi.

Girne Kapısı’nda üzerinde Denktaş’ın fotoğrafı bulunan “Seni  Şehit  Mehmetçiklere Emanet Ediyoruz. İzindeyiz” yazılı dev bir poster dikkat çekti.

Yol güzergahı yanında tarihi surların üzerini dolduran  binlerce vatandaş  da cenazenin geçişi  ve cenaze namazı sonrası dönüşü sırasında saygı duruşunda bulundu, gözyaşı döktü. O’na olan sevgisini göstermek için alkış tuttu..

Vatandaşlar, Denktaş’ın cenaze törenine katılmak için KKTC’ye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Türkiye yetkililerine de sevgi gösterisinde bulundu.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı saat 12.16’da  getirildiği Selimiye Camisi’nde top arabasından alınarak cenaze töreni için musalla taşına konuldu.

Önce Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş, musalla taşına konan  babası Denktaş’ın TC ve KKTC tabutunun üzerine sarılarak yaklaşık 2 dakika ağladı. Ardından tekerlekli sandalyede Selimiye Camii’ne getirilen Kurucu  Cumhurbaşkanı Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, yakınlarının yardımı ile Denktaş’ın tabutunun yanına getirildi. Aydın Denktaş da tabuta sarılarak “Seni çok seviyorum canım” diyerek dakikalarca ağladı. Aydın Denktaş, daha sonra cenaze töreninde aile için ayrılan bölüme götürüldü.

Selimiye Camisi’ndeki törene Denktaş’ın ailesi ve yakınları yanında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Meclis Başkanı Hasan Bozer, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Barış Kuvvetleri Komutanı Adem Huduti, Tümen komutanları Tümgeneral İlhan Talu ve Tümgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Mehmet Daysal ,  bakan ve üst düzey yetkililer, CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker, 1974 Barış Harekatı sırasında Türkiye Başkanı olan merhum Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, e Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve binlerce vatandaş katıldı.

YAHUDİ HAHAM BAŞI DA CENAZEDEYDİ

Türkiye Yahudi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman’ın  Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın cenaze törenine katılması da büyük takdirle karşılandı.

Cenazeye Katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar da Selimiye Camisi’nde kılınan öğle namazına katıldı. Namazın bitmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini almasının ardından cenaze namazı Din İşleri Başkanı Talip Atalay  tarafından kıldırıldı.

Cenaze namazının ardından,Kurucu Cumhurbaşkanı’nın naaşı, toprağa verilmek üzere Cumhuriyet Parkı’na doğru top arabasıyla yola çıkarıldı.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, namazdaki konuşmasında, yaşamını Kıbrıs Türk halkına adayan Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, halkın temel değerlerlerini yüceltmek için kendini vakfettiğini söyledi.

Atalay, inançlı bir kişi olan Denktaş’ın Cuma günü vefat ettiğine işaret ederek, vefatından önce de halka dua etmeleri çağrısında bulunduğunu ve hem KKTC’deki hem Türkiye’deki vatandaşların bu ricasına karşılık verdiğini ifade etti

Atalay, merhum Denktaş için “Allah mekanını cennet etsin, sevdikleriyle buluştursun. Hepimizin üzerinde hakkın çoktur” dedi.

Atalay, cenaze namazının sonunda helallik istedi ve üç kez “helal olsun” ve “Allah rahmet” eylesin sesleriyle Denktaş’a son görev yerine getirildi.

Denktaş’ın naaşı  saat 12.44’te “Allahüekber” nidalarıyla musalla taşından alındı ve top arabasına yerleştirilerek Girne Kapısı’na doğru yola çıkıldı. Arasta, Asmaaltı, Sarayönü güzergahını dolduran  binlerce vatandaş Denktaş’ın naaşının geçişini saygı ve gözyaşları içerisinde izledi.

Denktaş’ın naaşı, mahşeri bir kalabalığın bulunduğu Girne Kapısı’na saat 13.30’da ulaştı. Denktaş’ın naaşının bulunduğu top arabasını iplerle çeken askerler, top arabasını burada bekleyen askeri araca  bağladılar. Bandonun yerini almasının ardından saat 13.37’de Denktaş’ın naaşı defnedileceği Cumhuriyet Parkı’na götürülmek üzere yola çıkıldı.

(KAR/GÜR) 

 

 
  TKA 2008